Aziz Nesin Kabare

7 Eylül 2020


Türkiye’de “mizah” denince en önde Aziz Nesin adı gelir. Bu büyük yazarımızı kaybedeli tam yirmi beş yıl oldu. AZİZ NESİN KABARE onun adını yaşatmak, yeni kuşaklara tanıtmak için yola çıktı.
Toplumsal sorunlara hem içimizi acıtan hem de bol kahkahalı bir pencereden bakan, hicvin bu büyük ustası, tiyatro sahnesinde öyküleri ve şiirleriyle yeniden hayat buluyor. Bugün bile güncelliğini sürdüren, yüzümüzü güldüren, bize ayna tutup kendimizle yüzleştiren Aziz Nesin gerek duruşu gerek yapıtlarıyla yolumuzu aydınlatıyor.
Tam da Usta’nın isteyeceği gibi, Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu’nun el ele vererek, içten bir dayanışma duygusuyla bir araya gelerek yarattıkları bu oyun, uzun zamandır bize unutturulmaya çalışılan “birlikte daha güçlü” olduğumuzun somut bir kanıtıdır da aynı zamanda. Bilmeyenler tanısın, bilenler hatırlasın diye AZİZ NESİN KABARE perdelerini bol gülmeceli bir seyirliğe açıyor.
Neredeyse deyim haline gelmiş bir söz vardır: “Bu hikâye tam Aziz Nesinlik!” Öyleyse tam zamanıdır… AZİZ NESİN KABARE için perde!

Uyarlayan ve Yöneten: Cengiz Toraman
Oyuncular: Levent Üzümcü, Ali Hakan Beşen, Mehmet Küçükgünaydın, Cengiz Toraman
Dekor Tasarımı: İlker Şahin
Yardımcı Yönetmen: Neşe Arat
Müzik: Sedat Utku Güçoğlu
Kostüm Tasarımı: Medina Yavuz
Reji Ekibi: Medine Çam, Serkan Koçak
Koreograf: Miktat Furkan Yılmaz
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Işık Kumanda ve Kondüvit: Ensar Albağlar

Süre: İki Perde / 120 dakika
Yaş: 12+

© Sahnede Yeniden Buluşuyoruz

Web Tasarım ve Uygulama